Naukowcy myślą, że wiedzą, gdzie może być życie na Marsie

Cztery miliardy lat temu Mars nie był suchą, czerwoną pustynią, jaką jest dzisiaj. Miał płynącą wodę i jeziora. Może nawet życie. Naukowcy odkryli nowe dowody na to, gdzie mogą ukrywać się ślady tego życia.

Według prac opublikowanych w czasopiśmie Journal of Geophysical Research: Planets, bogate w żelazo skały osadowe ze starożytnych regionów nad jeziorem są prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla znalezienia skamieniałych pozostałości starożytnych form życia. Nawet jeśli byli bardzo prymitywni, kiedy umierali.

Skały Lakebed wiele dla nich robią. Życie, jakie znamy, potrzebuje wody, więc gdyby istniało życie na Marsie, prawdopodobnie wydarzyłoby się w pobliżu wody. Mikroby znalazłyby drogę do osadów jeziornych, gdzie błoto i glina bogate w żelazo i krzemionkę ostatecznie przyczyniłyby się do ich skamieniałości. Gdy woda wyschnie, a osady staną się kamieniami, pozostaną w nich ślady dawnego życia.

Badania będą odgrywać istotną rolę w wyborze celów przyszłych misji łazika, takich jak Mars 2020 NASA i łazik ExoMars z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obie misje powinny zebrać próbki, które – miejmy nadzieję – zostaną następnie przesłane na Ziemię w celu analizy.

„Na Marsie znajduje się wiele ciekawych odkrywek skalnych i mineralnych, w których chcielibyśmy szukać skamieniałości, ale ponieważ nie możemy wysyłać łazików do wszystkich z nich, staraliśmy się ustalić priorytety najbardziej obiecujących złóż w oparciu o najlepsze dostępne informacje,” autor dr Sean McMahon, z University of Edinburgh, powiedział w oświadczeniu.

Dostępne informacje nie były łatwe do zdobycia. Międzynarodowy zespół naukowców symulował warunki Marsa, aby ustalić, jaki rodzaj gleby będzie najbardziej skłonny do zachowania biologicznych podpisów przez miliardy lat. A skały rudne z żelaza wydają się być najlepszym zakładem. Eksperymenty musiały być wykonane w laboratorium, ponieważ naturalnie występujące skały w tym samym wieku na Ziemi nie są dobrze zachowane. Tektonika płyt, której Mars nie posiada, miesza się ze skałami.

Naukowcy wykorzystali dane zebrane przez inne misje na Marsie, aby sprawdzić, jak wyglądała Czerwona Planeta w przeszłości. Od 3 do 4 miliardów lat temu jego obfity zbiornik wodny i gęsta atmosfera mogły pozwolić na pojawienie się życia. Musimy tylko poczekać, aby zobaczyć, czy naprawdę istniało życie na Marsie dawno temu.

Nasi partnerzy:

https://staryswiat.com.pl/
https://staryswiat.com.pl/sitemap.xml
https://redsms.pl/
https://redsms.pl/sitemap.xml
https://www.redsonia.pl/
https://www.redsonia.pl/sitemap.xml

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.